2023-08-10
Relacje z wydarzeń
Od EKO-PIKNIKÓW po hackathony. Zobacz, jak nauka, biznes i aktywizm łączą siły, aby stawić czoło wyzwaniom klimatycznym.
Carbon Footprint Camp to projekt nakierowany na rozwiązywanie zidentyfikowanych problemów społecznych w zakresie ekologii. Główne wydarzenie Carbon Footprint Summit odbyło się 7-8 października 2022r. na Hali Cracovia.
Carbon Footprint Camp składał się z czterech części:
Spotkania inspiracyjne CFC zostały zorganizowane w sierpniu i wrześniu 2022 roku. Miały na celu zmianę postrzegania wyzwań ekologicznych uczestników oraz poszerzyć wiedzę dotyczącą współpracy pomiędzy trzema sektorami: władze lokalne, biznes oraz organizacje pozarządowe, wspierane przez aktywistów społecznych i artystów. Cztery spotkania, na których wytworzyły się grupy inicjujące ekologiczne działania:
Carbon Footprint Summit 2022 to międzynarodowy szczyt klimatyczny na styku nauki, biznesu i aktywizmu klimatycznego.
7 października 2022 zorganizowano konferencję “Carbon Footprint Summit 2022” poświęconą zmianom klimatycznym i ich mitygacji. Konferencja trwała ok. 8 godzin. Przy okazji konferencji zorganizowano liczne warsztaty ekologiczne, realizowane przez obecnych na wydarzeniu wystawców.
Prezentacje i stoiska
Podczas wydarzenia zorganizowano liczne prezentacje i stoiska, które miały na celu budowanie świadomości uczestników na temat ekologii, klimatu oraz innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Zobaczcie, co się działo:
– SKNF BOZON AGH prowadził wykłady z zakresu ochrony środowiska, ze szczególnym naciskiem na ochronę powietrza oraz zmiany zachodzące w atmosferze. Przedstawili również ofertę kół akademickich, aktywizując młodzież do działania.
– Warsztaty ESG – zorganizowane warsztaty dotyczyły ESG (Environmental, Social, and Governance), czyli aspektów związanych z odpowiedzialnością społeczną, ochroną środowiska i zarządzaniem korporacyjnym. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, czym jest raportowanie niefinansowe oraz jak obliczyć ślad węglowy swojego przedsiębiorstwa.
– KN Eko-Energia AGH zaprezentowało innowacyjną turbinę wiatrową o nowatorskim kształcie, co przyciągnęło zainteresowanie uczestników.
– AGH E-moto zaprezentowało motor elektryczny i omówiło jego budowę, co również cieszyło się dużym zainteresowaniem.
– AGH Solar Plane przedstawiło samolot oparty na ogniwach fotowoltaicznych jako źródło energii, przyciągając uwagę różnych grup wiekowych.
– Psiejsko Czarodziejsko poprowadziło warsztaty dotyczące kontaktu z psim terapeutą i jak zwierzęta mogą pomagać ludziom w kryzysie, w tym również w związku ze zmianami klimatycznymi.
– Rodzice dla Klimatu przeprowadzili warsztaty dla dzieci, związane ze zmianami klimatu i budowaniem świadomości ekologicznej, z wystawą prac z konkursu „Nasza Druga Matka – Our Other Mother”.
– Na terenie wydarzenia została również zorganizowana strefa sharingowa, czyli wymiany w duchu „zero waste”. Dzięki temu uczestnicy mieli okazję wymieniać niepotrzebne przedmioty na inne, promując ideę zero waste.
– Strefa elektromobilności umożliwiała uczestnikom testowanie samochodów elektrycznych oraz poznawanie technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii.
– Na terenie wydarzenia zorganizowano również wystawę „Sztuka dla klimatu”, która przedstawiała obrazy związane z naturą i zmianami klimatycznymi, przyciągając uwagę i wywołując refleksję.
Hackathon “Eco+Tech Challenge” odbył się 7 października pod hasłem „stwórzmy ekologiczne, zrównoważone i wydajne rozwiązania, aby stawić czoła palącym problemom środowiskowym naszych czasów”. Łącznie 50 uczestników podzielonych na 10 zespołów, pracowało przez 12 godzin nad opracowaniem innowacyjnego projektu społecznego lub usługi. Na koniec dnia każdy z zespołów zaprezentował wypracowane rozwiązanie przed Jury. Jakie zespoły zostały laureatami?
CFC Akademia
W okresie od 16 listopada do 6 grudnia 2022 roku odbyła się również CFC Akademia, w ramach której zrealizowano 6 tematycznie różnych warsztatów. Prelegenci zaprezentowali różnorodne tematy z zakresu rozwoju biznesu, budowania marki, influencer marketingu, copywritingu oraz wykorzystania platformy TikTok w działalności biznesowej i promocji działań ekologicznych. Warsztaty cieszyły się dużą popularnością, a łącznie wzięło w nich udział ponad 160 osób!
Współorganizatorem wydarzenia Carbon Footprint Summit było Carbon Footprint Foundation – fundacji realizującej projekty edukacyjne oraz szczyt klimatyczny Carbon Footprint Summit. Wspierają biznes w zielonej transformacji.
Dziękujemy za zaangażowanie partnera, który dopiął całość działań logistycznych związanych z eventem, zaprosił świetnych prelegentów i zapewnił niezapomnianą atmosferę.